piątek, 29 marca 2024

Szczuczyn

  • 5 komentarzy
  • 8051 wyświetleń

Sala Wspomnień

SZKOŁA PODSTAWOWA W SZCZUCZYNIE UPAMIĘTNIA CZAS SWOJEJ OJCZYZNY  

 

Dyrekcja, nauczyciele i Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. W. Broniewskiego w Szczuczynie, przy współudziale gości, dokonali otwarcia szkolnej „Sali Wspomnień”.  

Uroczyste otwarcie, na okoliczność czujności patriotycznej, odbyło się w pomieszczeniu szkolnym przy ul. Kilińskiego 42 w piątek 20.04.2018 roku o godz. 14.00.       

 

JUBILEUSZ 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI RP W KONTEKŚCIE HISTORYCZNYM

 

Rok 2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Ponadto, w tym roku czczone będzie Powstanie Wielkopolskie, Konfederacja Barska i prawa kobiet.  

Po 123 latach zaborów, cierpień Narodu polskiego w niewoli, dzień 11 listopada 1918 r. stał się Narodowym Świętem Niepodległości. Dla Polaków dzień ten mieści się w grupie najważniejszych świąt państwowych.        

To m.in. dlatego w jubileuszowym roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szczuczynie podjęto decyzję o zorganizowaniu, otwarciu i kultywowaniu historycznej pamięci o znamiennej nazwie – Sala Wspomnień. Gromadzone przedmioty, teksty historyczne, dokumentowane są w kontekście 100. rocznicy suwerenności dla wzmacniania pamięci o bohaterstwie i miłości narodu polskiego do swojej Ojczyzny.     

Po wczesnych walkach i zniszczeniach kraju, potem przez wojny północne, następnie I w. św., wojnę polsko-bolszewicką i innych wydarzeniach tamtego okresu, aż po rok 1921, potem II w. św., a po specyficznej niewoli aż do roku 1989, wywalczyliśmy suwerenność.   

Nastał nowy czas na kolejne rozliczanie historii, tworzenie warunków rozwoju ekonomicznego, modernizację zniszczonej gospodarki, budowę uczciwych struktur państwa i cywilizację w polskiej kulturze i religii jako fundamentu.   

W długiej tradycji katolickiej, w klęskach i sławie Polski wiążą się symptomy porządku społeczno-ziemskiego i religii, jako porządku społeczno-boskiego. Odwieczna walka z tymi zjawiskami sprowadza do uznania prymatu dla jednej z nich. Jednak naród polski ukształtowany w prymacie porządku duchowego nad doczesnością odzyskał oczekiwaną wolność do samodzielnego bytu w umiejętności współistnienia w hierarchii ducha i współczesności.

 

KRÓTKI PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI    

 

W kameralnym gronie, przy towarzyskim poczęstunku odbyło się wyśmienite spotkanie seniorów oświaty z ich młodymi i godnymi następcami.    

Dyrektor szkoły mgr Małgorzata Karwowska w sposób bardzo przyjazny a jednocześnie metodyczny i kurtuazyjny powitała gości i przedstawiła cel spotkania.

Na spotkanie dające wrażenie spokoju, obecnością zaszczycili: najstarsza z emerytowanych nauczycieli – Janina Grochulska, emerytowany kierownik potem dyrektor SP i Gminnej Szkoły Zbiorczej – Czesław Nikliński, była pedagog potem dyrektor SP – Krystyna Zdańkowska, emerytowana nauczycielka – Helena Zadrożna oraz dyrektor WPK jako przewodniczący Rady Rodziców – Krzysztof Wysocki, aktualny burmistrz Szczuczyna (niedawny uczeń) – Artur Kuczyński,  dyrektor SP w Niedźwiadnej – Krzysztof Grunwald i dyrektor BCK – Janusz Siemion.

Obecni byli przedstawiciele młodej generacji, aktualnej kadry pedagogicznej jako kontynuatorki zadań SP, w tym: wicedyrektor -Irena Markowska, pedagog szkolny – Ewa Dobrzycka, Barbara Milewska, Jan Jacek Kowalewski, Beata Kuczyńska, Maria Jaworowska, kierownik świetlicy – Maria Szurna i inni. Obsługę medialną dla portalu e-Grajewo.pl sprawował – Stanisław Orłowski.

    

    Eksponaty prezentowane w piwnicznym pomieszczeniu gromadzone były od 2008 roku. Zebrano ich ogromną ilość, która zaskakuje wyobraźnię najmłodszych pod względem unikatowych sensacji. A zdawałoby się, że pod względem pracowitości w zbieractwie pasjonata w latach 1960-1980, okolice gminy Szczuczyn były dokładnie spenetrowane.  Mimo to, organizatorzy zebrali: zbroję białą, żelazka na „duszę”, tary do prania, moździerze, samowary, piły, menażki, hełmy polskie, hełmy niemieckie, trąbki, zegary kominkowe, kołowrotki, maszyny liczące, maszyny do pisania, uprząż dla koni, wagi sklepowe, łyżwy, telewizory, monitory PC, ubranka koronkowe, stroje ludowe, tkaniny ludowe, artykuły historyczne, zdjęcia, etc.

Najstarszym eksponatem jest becik dziecięcy z 1915 roku (w tym czasie w Szczuczynie stacjonowali Niemcy).

W szkolnej „Sali Wspomnień” mieszają się różnorodne kurioza – wojna, gospodarka, technika, etc.  Sąsiadując na półkach, spoglądają na siebie złowrogo pod względem historii wojen, czasu, korozji, patyny lub sławy orła białego aż do upadku polskiego oręża albo przerostu myśli technicznej nad czasem minionym – „zacofaniem”.

Dla gości związanych z tą szkołą była to chwila wspomnień osobistych. Ożyły wielokierunkowe wspomnienia. Dla jednych mury szkolne, dla drugich twarde tak jak życie ławki, dyktanda, problemy młodości i radość z otrzymania promocji do kolejnej klasy, potem „nowej” i pięknej wychowawczyni – powiedział z uśmiechem uczestnik.

Szkoła wciąż udowadnia, że jest ona niezastąpioną w każdym miejscu i czasie, i jest tym jedynym miejscem, o którym pamięta się całe życie. Krzywa zapominania częściowo usuwa z naszej pamięci niepraktykowaną, szkolną wiedzę i wychowanie. Zapominamy niektóre nazwiska nawet uwielbianych nauczycieli, kolegów, jednak do jakich szkół uczęszczaliśmy – nie można wytrzeć z pamięci.  

– Moi nauczyciele, koleżanki i koledzy, których wielce szanuję za kreatywność, nie pracują tu, oni tu w szkole – harują! To słowa dyrektora szkoły Pani Małgorzaty Karwowskiej.

Mądrzy i obiektywni, znający się w temacie wiedzą, że taka jest niepodważalna i jedyna prawda.

Na stanowiskach są ludzie, którym powierzyło się odpowiedzialność za kształtowanie „nowych ludzi”, za umiejętność współpracy, rozumienia, pomocy i przyjaźni z różnie uwarunkowanymi osobowościami. W tym kontekście słowa dyrektor Małgorzaty Karwowskiej wyciskały łzy radości. Są bowiem pośród nas ludzie fenomenalni, uczuciowi i uczciwi, którym warto ufać, z którymi warto pracować i żyć.

Różni nauczyciele przez dziesięć lat dokonywali zbiorów staroci i jego selekcji, ale najbardziej dla „Sali Wspomnień” zasłużyli się p. Barbara Milewska i p. Jacek Kowalewski.

Na zakończenie patriotyczno-wychowawczej uroczystości, ponownie spotkano się w świetlicy przy herbatce i ciastku. W podziękowaniu wokalno-muzycznym na scenie wystąpili: z gitarami – Olga Koniecko i Julita Żebrowska. Śpiewem imponowały: Aleksandra Dejneka i Oliwia Żurawska.  Szkolne artystki muzyczne wykonały utwór „Dziewczyna z granatem” w/g chwytów na gitarę Kasi Sawczuk, słów Bożeny Kraczkowskiej i muzyki Bartosza Chajdeckiego oraz wykonały piosenkę harcerską.

 

 

                            Autor tekstu, zdjęć i filmu: Stanisław Orłowski

 

  Sala Wspomnień (film): https://youtu.be/uJRbVs11mF8


 

 

 

Komentarze (5)

Piękny tekst, zdjęcia i wspaniała szkoła. Uczyłam się w niej i bardzo miło wspominam wszystkich nauczycieli. Pozdrawiam serdecznie całe grono pedagogiczne.

Rzeczywiście, zresztą jak zwykle piękne są zdjęcia i mądre teksty tego autora. Zawsze droga nam wychowanko, miło jest czytać taki komentarz, w którym absolwent przyznaje się do edukacji w naszej szkole i docenia jej grono pedagogiczne. Pozdrawiamy Panią.

Ja mam tylko nadzieję że obecnie uczniowie nie są dzieleni na lepszy i gorszy sort, jak to było w latach siedemdziesiątych?

Miałam kłopot zauważyć link do filmu a jak go zauważyłam, to na miejscu filmu wyświetla się. Jest jakieś kółko z wykrzyknikiem na czarnym tle. Co to znaczy? Co mam zrobić? A może z linku tak się dzieje a gdyby była wyświetlony obraz to byłoby lepiej?

Brawo załoga Zsz-P w Szczuczynie!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.