piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

Rozmowa z Kossakowskim

Z Przewodniczącym Rady Powiatu Grajewskiego Stanisławem Kossakowskim rozmawia Ewa Święcińska

 

1.    Kim chciał Pan zostać w przyszłości będąc małym chłopcem?
Nie wiem czy byłem małym, biorąc pod uwagę wzrost to raczej od początku byłem większym [śmiech…]. To żart. A tak poważniej, o ile dobrze pamiętam to chciałem być pilotem. Gdy obserwowałem – nie tylko między sianokosami a żniwami - smugi kondensacyjne po samolotach to marzyłem, że kiedyś będę nie tylko latał, ale i pilotował „żelazne ptaki”.  

2.    Czy wieś z której Pan pochodzi, Kossaki Nadbielne ma coś wspólnego z genezą Pańskiej rodziny?
Oczywiście. To gniazdo rodu Kossakowskich, a w swoistym trójkącie są: Kossaki Nadbielne,  Kossaki Falki i Kossaki Ostatki. Mimo to, że są też inne Kossaki w bliskiej okolicy, to z całkowitą pewnością nie można dzisiaj potwierdzić gniazda rodowego, gdyż księgi historyczne lokalizują je we wsi Kossaki Ponikły Stok. Wsi, której nie tylko nie ma dzisiaj, ale z żadnych zapisków nie wynika także w jaką późniejszą nazwę nastąpiło jej przekształcenie. Dziadek w tajemnicy przekazywał mi i opowiadał, że herbem rodzinnym jest ŚLEPOWRON, ale z zawieruchy wojen nie ostał się żaden egzemplarz herbu. Ojciec rzadko o tym wspominał, szybko zmieniał temat, będąc świadomym, że takie znaki rodowe były w PRL szczególnie tępione. Mama (której stryj był dowódcą oddziału Armii Krajowej na Podlasiu) wykazywała w tym większą determinację, i wieczorami (dni były czasem wytężonej pracy na wsi) przekazywała mi prawdziwą historię Polski, bacznie zaznaczając, że o czymś takim jak np. Katyń nie mogę w szkole nawet wspominać.  A propos II wojny światowej, po wieloletnich poszukiwaniach  niedawno, bo 19.05.2014 r. otrzymałem pismo z IPN O/Białystok  informujące, iż  Monika i Franciszek Kossakowscy (brat dziadka) będący nauczycielami w Sztabinie, Dębowie i Rutkowszczyźnie, wywiezieni z domu nie zginęli „na wschodzie” jak przypuszczaliśmy, tylko spoczywają w miejscu masowych straceń w Grabówce pod Białymstokiem.
   
3.    Skąd wzięło się zamiłowanie do lokalnej polityki?
Trudno powiedzieć, ale chyba z potrzeby robienia czegoś dobrego dla szerszego grona, nie tylko dla siebie. Początki mojej działalności to rok 1978, kiedy kolega Henryk Smętek - Prezes Banku Spółdzielczego w Rutkach zachęcił mnie do wstąpienia w poczet członków banku, po czym szybko zostałem wybrany przewodniczącym Rady Nadzorczej. Protokoły z posiedzeń pisała wtedy (na ręcznej maszynie) koleżanka Zenia Zalewska, która jest obecnie prezesem Banku w Zambrowie. Potem poszło już „z górki”, przyszedł czas na szeroką działalność na terenie województwa łomżyńskiego, a także w kraju.  Mile wspominam też swoje „szlify” z okresu młodości w towarzystwie wielu znamienitych osób, społeczników działających na Ziemi Łomżyńskiej. Jednym z nich jest kolega Mieczysław Bagiński późniejszy wojewoda łomżyński (notabene też herbu ŚLEPOWRON) działający obecnie już VI-stą kadencję w Sejmiku Podlaskim. Mając takie wzorce, nie sposób było dystansować się od działalności społecznej.
   
4.    Po raz piąty zdobył Pan mandat radnego Rady Powiatu Grajewskiego. Co przełożyło się na kolejny sukces? 
Nie wiem [śmiech]. Mówiąc krótko myślę, że dotychczasowe pozytywne działanie nie tylko moje, ale wszystkich radnych naszego powiatu minionych kadencji: budowanie nie burzenie,  walka z problemami nie ze sobą,  porozumienie nie kłótnie, umiejętność łączenia nie dzielenia itp.  A miałem tego żywe negatywne  przykłady w I-szej kadencji. Myślę, że ludzie odróżniają faktyczne intencje od działania „pod publiczkę”. Owszem wyborcy wypowiadają się poprzez krzyżyk, ale sam jestem ciekaw co by powiedzieli, gdyby musieli „ubrać” swoją wolę w słowa.

5.    Jest Pan także dyrektorem rajgrodzkiego oddziału Banku Spółdzielczego w Szczuczynie.
Tak. Wcześniej byłem przez 15 lat Prezesem Zarządu Banku Spółdzielczego w Rajgrodzie jako samodzielnego Banku i jednocześnie działaczem bankowym. W wyniku reformy „zza biurka” – niekoniecznie słusznej, ale to inny temat -  wiele banków w Polsce, m.in. i BS w Rajgrodzie, zostało zmuszonych do wdrożenia procedur połączeniowych. Na mój wniosek, najwyższy organ spółdzielni podjął uchwałę o połączeniu z Bankiem w Szczuczynie, położonym tu, lokalnie, na terenie naszego powiatu mimo to, że mieliśmy oferty od wielu banków nie tylko sąsiedzkich, bo od Zambrowa do Augustowa i od Moniek do Olecka. I w tej mocniejszej strukturze z powodzeniem działamy nadal dla dobra mieszkańców, nie tylko naszego powiatu. Nasz oddział zyskał większą stabilność i możliwości, a w zamian wzmocniliśmy zgromadzonymi kapitałami szczuczyńską centralę.

6.    17 czerwca 2014 roku przyznano Panu Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego. Dlaczego dostał ją akurat Pan i co należy zrobić, aby ją otrzymać?
Nie wypada mi odpowiadać, jest to pytanie zarówno do wnioskodawców jak i do Zarządu Województwa Podlaskiego,  który Odznakę przyznał. Mam świadomość, iż jest wiele osób bardziej godnych ode mnie, znanych mi także na co dzień, którzy na to najwyższe podlaskie odznaczenie zasługują. A skoro pyta Pani o odznaczenia, to dodam tylko, iż spośród odznaczeń szczególne znaczenie ma dla mnie Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Pana Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego w ostatnich dniach życia, a który odebrałem na scenie MDK w Grajewie pół roku po Jego tragicznej śmierci. Proszę wybaczyć, że nie odpowiem również na drugą część pytania, bo musiałbym chociaż w części wymienić branże, w których działałem społecznie oraz funkcje, które pełniłem w przeszłości.

7.    Jako Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego na jakich zadaniach zamierza się Pan skupić przez najbliższe cztery lata?
Wprost nie można odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Wiodącym obowiązkiem przewodniczącego jest organizowanie posiedzeń i prowadzenie obrad. Przewodniczący nie może czegoś narzucać, wymuszać lub naciskać w określonych kierunkach czy sytuacjach. Przewodniczący ma jeden głos, podobnie jak szesnastu innych radnych, bo Rada jest organem kolektywnym. Efekt pracy Rady wynika z mądrości, doświadczenia i rozsądku wszystkich radnych, i od całego gremium zależy, które pomysły i wnioski będą realizowane, a które są niesłuszne i zostaną odrzucone,  aczkolwiek wszystkie są przydatne do wypracowania najbardziej optymalnego rozwiązania. Życie uczy nas także, że: "Titanica" - zbudowali profesjonaliści,
"Arkę Noego" - amatorzy...
Poza tym, takie pytanie jest bardziej zasadne np. do burmistrza, starosty czy marszałka. To organy wykonawcze w samorządach (zarządzające) mają większe prawo i jednocześnie obowiązek wczesnego dostrzegania niezbędnych zadań i pożądanych kierunków i przedstawiania ich radzie do rozpatrzenia.   
Natomiast, jako radny mogę powiedzieć, że nadal zamierzam wspierać wszystkie działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju całego powiatu z wykorzystaniem istniejącego potencjału lokalnego oraz istotnego dofinansowania naszych inwestycji funduszami zewnętrznymi. 

8.    27 września 2013 roku Rada Powiatu Grajewskiego poparła Deklarację Legionowską, która apeluje o wprowadzenie koniecznych zmian w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego. Jakie działania zamierza podjąć Rada Powiatu, aby przyczynić się do rozwoju samorządności powiatowej?
Rada podjęła także wiele innych stanowisk. Wymienię choćby kilka, i tylko z ostatniej IV kadencji, które dotyczyły: budowy ścieżki rowerowej w pasie drogowym drogi krajowej Nr 61 na odcinku Toczyłowo –Tama, szpitala i poradni lekarskich, dróg i obwodnic,  likwidacji Sądu Rejonowego w Grajewie  (który zostanie przywrócony z dniem 1.01.2015 r.), ale także i innych spraw np.  tzw. Obławy Augustowskiej, TV Trwam czy organizmów roślinnych zmodyfikowanych genetycznie (GMO). Szkoda tylko, że nasze stanowiska - wynikające z żywotnych potrzeb naszych mieszkańców – tak rzadko są właściwie traktowane. Samorządność powiatowa ma się dobrze, co udowodniły cztery kadencje powiatowe.. Inna, bolesna sprawa to fakt, że powiatowi (a także i gminom) w ostatnich latach przypisywane były nowe zadania własne, bez przekazania nawet złotówki na ten cel.    Znakomitym ogólnokrajowym reprezentantem naszych interesów jest Związek Powiatów Polskich do którego nasz powiat należy, a w naszym regionie podlaskim – Konwent Powiatów, w którym Starosta Grajewski – Jarosław Augustowski aktywnie działa.  Pan Starosta został zgłoszony także przez Konwent Powiatów woj. podlaskiego do Wojewódzkiej Rady do Spraw Potrzeb Zdrowotnych jako przedstawiciel powiatów. Rada formalnie rozpocznie działalność 1 stycznia 2015 r. i jest powoływana po raz pierwszy, w związku z nowelizacją ustawy z dnia 27.08.2014 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Bez uczestnictwa naszych przedstawicieli w takich organach nasz głos nie byłby nawet słyszany w parlamencie.

9.    Od 16 lat, czyli od początku powstania powiatu grajewskiego jest Pan radnym, a od 12 lat Przewodniczącym Rady. Jakie zdarzenie najbardziej utkwiło Panu w pamięci? 
Tak, już tylko dwóch radnych może poszczycić się takim stażem: Pan Starosta Jarosław Augustowski i ja.
Raczej trudno jest wybrać jedno zdarzenie. Powiem o kilku. Była to w pierwszej kadencji jedna z sesji Rady Powiatu odbyta na stojąco, w otoczeniu kilkuset nieco wzburzonych osób i na zewnątrz budynku, bo duża sala konferencyjna UM Grajewo wraz z korytarzami nie pomieściła uczestników. Obrady prowadził wtedy – pod nieobecność Przewodniczącej - wiceprzewodniczący ś.p. Zygmunt Dziądziak, a tym drażliwym tematem był projekt przekształcenia szpitala. 
       Inne zdarzenia, to uczestnictwo w pogrzebie Wicemarszałka Sejmu RP Krzysztofa Putry w Białymstoku (realizatorem transmisji z tej uroczystości był mój zięć), czy przyjazd na nasze zaproszenie Pociągu Papieskiego do Grajewa. Głęboko zapadają też w pamięć każde obchody rocznicy bitwy 9 PSK AK z Niemcami w rejonie wsi Osowe Grzędy.  Tuż za tymi wydarzeniami plasuje się wiele, wiele innych. Życie wokół nas jest bardzo ciekawe, wystarczy to dostrzegać.

10.    Życzę wielu sukcesów w promowaniu powiatu grajewskiego. Dziękuję za możliwość przeprowadzenia z Panem wywiadu.
Dziękuję. Pozdrawiam wszystkich, których dane mi było spotkać na swoich drogach.

 

Portal e-Grajewo.pl 

(komentarze wyłączone)
 

wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji –www.e-Grajewo.pl 

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.